Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekPouštění draků

První zmínky o pouštění draků pocházejí z Číny ze 4. století před n.l. a bývaly zpočátku používány jako spojení mezi bohy a lidmi, měli zahánět blížící se bouře anebo zastrašit nepřítele.
V 19. století se draci používali různě. Například pan Polock vyrobil kočár tažený draky, který dokázal uvést až pět lidí rychlostí kolem 40 km/hodinu. Draci byli také využíváni meteorology k pozorování počasí ve velkých výškách.

Obrazek

V našich končinách patří pouštění papírových draků již mnoho let mezi velmi oblíbené zábavy malých i velkých. Jakmile se začne foukat ze strnišť a zvedne se chladný podzimní vítr, začínají se na kopcích a polích objevovat první nadšenci s kupovanými, ale i vlastnoručně vyrobenými modely draků, aby předvedli své umění pouštění draků.

 

Draků existují různé tvary a typy, odlišné velikostí, názvem, způsobem výroby a použitým materiálem.
Plošní draci jsou různých plošných geometrických tvarů a mají ocas. Mezi nejznámější tvary plošných draků patří kosočtvercové (tzv. diamond) a trojúhelníkové (delta).
Krabicový draci jsou trojrozměrní, dokážou létat ve velmi vysoké výšce a vyznačují se výjimečnou aerodynamickou rovnováhou.
Akrobatičtí draci jsou schopni udělat ve vzduchu velmi mnoho akrobatických kousků. Mají dlouhý ocas, který doslova opisuje dráhu letu draka po obloze.
Bojový draci jsou zas ti, kteří mají jen jedno vlečné lanko a vyznačují se velmi velkou rychlostí pohybu. Úkolem je chytit lanko soupeřova draka a stáhnout ho na zem. Velké dračí bitvy se konají v Japonsku, kdy každý takový drak má určitou část šňůry polepenou lepidlem, mletým sklem a pískem. Každý se snaží svého draka řídit tak, aby přeřezal šňůru soupeřova draka.


Konávají se ale i jiné soutěže, např. který drak dolétne výš, o nejmenšího, největšího nebo nejstaršího draka, popřípadě i nejhezčího či nejoriginálnějšího.
V roce 1919 bylo německými příznivci puštěna sestava osmi propojených draků, kteří vystoupali do závratné výšky 9740 m.

Vítr večer znamená, že druhý den bude hezké počasí.
Vánek ráno říká, že vítr není daleko.


A co vy? Pouštíte taky rádi draky? Uspořádáme scholovou drakiádu?

 Hlasujte v anketě! Bližší informace si upřesníme na sobotní schůzce!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář